Στον τελικό της Α1' ΕΣΚΑΗ ο Ολυμπιονίκης
Αθλητικά ( 16/05/2011 02:15 )    δήμος: Αρχαίας Ολυμπίας
Στον τελικό της Α1\
Στιγμιότυπα απ' το ματς καθώς και τα πανηγύρια των νικητών

Διαβάστε σχετικά άρθρα

Το σημαντικότερο βήμα στην προσπάθεια του να ανέβει στη Γ’ Εθνική, πραγματοποίησε ο Ολυμπιονίκης, ο οποίος επικράτησε με σκορ 49-46 του Πανηλειακού, στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας.

Το παιχνίδι διέθετε όλα τα στοιχεία ενός πραγματικού ντέρμπι, με την ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας να κατακτάει το ροζ φύλλο, που της δίνει το εισιτήριο για τον τελικό της κατηγορίας. Με σκορ 3-1 στις νίκες η ομάδα του Γιάννη Ελευθεριάδη κέρδισε δύσκολα τους Πυργιώτες, σ’ ένα παιχνίδι με έντονα στοιχεία ντέρμπι, καθώς η διακύμανση του σκορ δεν επέτρεψε σε κανέναν απ’ τους δύο συλλόγους που αναμετρήθηκαν, να πάρουν προβάδισμα νίκης.

Ο Ολυμπιονίκης θα αντιμετωπίσει στον τελικό των πλέι οφ, την Απολλωνιάδα ή την Ζάκυνθο. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες δεν ήταν καθόλου εύστοχες και τα συστήματα των προπονητών δεν βρήκαν βάση απ’ τους παίκτες, οι οποίοι με πολύ άγχος έκαναν το παιχνίδι ακόμα πιο δύσκολο.

Το ματς πήγαινε συνεχώς πόντο – πόντο, ενώ πιο αναλυτικά και με εξαίρεση το α’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 17-8. Στο β’ δεκάλεπτο ο Πανηλειακός ισοφάρισε σε 24-24. Το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε κι αυτό με ισοπαλία 39-39. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Κιούφης με τρίποντο μείωσε σε 46-43 και με δίποντο του Λαμπρόπουλυ έγινε το 48-43, ένα λεπτό πριν τη λήξη του συγκλονιστικού παιχνιδιού.

Ο Πανηλειακός πάλεψε μέχρι τελικής πτώσης και με μία βολή του Δανίκα και δίποντο του Μαρκόπουλου μείωσε στους δύο πόντους τη διαφορά (48-46) είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών. Στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, ενώ στην επόμενη κρίσιμη επίθεση ο MVP του ματς, Συναδινός, έκλεψε τη μπάλα, έγινε φάουλ στον Λαμπρόπουλο και αυτός με μία εύστοχη βολή έκανε το 49-46, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Στην τελευταία και καθοριστική επίθεση του αγώνα, ο Κιούφης επιχείρησε σουτ τριών πόντων υπό πίεση, το οποίο δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση τους στον τελικό των πλέι οφ. Κλείνοντας αξίζει να επισημάνουμε ότι στο 11’ του ματς, ο Παναγιωταρόπουλος τραυματίστηκε στο μάτι και αποχώρησε για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τους Χαντζή, Γκόβα λόγω αποβολής με πέντε φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 24-24, 39-39, 49-46

Ολυμπιονίκης: Σακελαρίου,  Οικονόμου 12, Λαμπρόπουλος 12, Κριτσέλης, Τζαμάκος 3 (1), Παπαγιάννης 1, Χαντζής 4, Μανώλης 7, Συναδινός 10 (2).

Πανηλειακός: Δανίκας 7, Παναγιωταρόπουλος, Κιοσσές, Κιούφης 20 (2), Μαρκόπουλος 5, Γκόβας 9 (1), Αγγελόπουλος 5.