Εκτύπωση | Μέγεθος Κειμένου μείωση μεγέθους μείωση μεγέθους
Φουριόζος για Γ’ Εθνική ο Ολυμπιονίκης
Αθλητικά ( 12/05/2011 22:28 )    δήμος:
Διαβάστε σχετικά άρθρα

Ο Ολυμπιονίκης επικράτησε με σκορ 69-59 του Πανηλειακού μέσα στον Πύργο, πραγματοποιώντας το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών αποκτώντας “κεφάλι” για την πρόκριση του στον τελικό της Α1’ ΕΣΚΑΗ.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ενώ οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στα τελευταία δυο δεκάλεπτα. Οι “ερυθρόλευκοι” του Πύργου ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, πήραν “κεφάλι” στο σκορ και κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Ολυμπιονίκη, καθ’ όλη τη διάρκεια των 20 λεπτών.

Απ’ την άλλη πλευρά η ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο β’ ημίχρονο καθώς στα τελευταία 20 λεπτά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόνο 22 πόντους. Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιονίκης έκανε το 2-1 στις νίκες και πλέον στοχεύει μέσα στην Αρχαία Ολυμπία να γίνει το 3-1 προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της Α1’ ΕΣΚΑΗ. Απ’ την άλλη πλευρά ο Πανηλειακός στοχεύει την Κυριακή να ισοφαρίσει τα παιχνίδια και να διεξαχθεί και τρίτο ματς – ντέρμπι!

Τα δεκάλεπτα:18-13, 37-33, 47-53, 59-69

Πανηλειακός: Δανίκας 4, Παναγιωταρόπουλος 1, Κιοσσές 9 (1), Κιούφης 22(3), Μαρκόπουλος 3, Γκόβας 17, Αγγελόπουλος 3

Ολυμπιονίκης: Σακελλαρίου, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος 23 (2), Κριτσέλης, Τζαμάκος 10, Παπαγιάννης 3 (1), Μανώλης 15 (1), Χατζής 6, Συναδινός 12 (2)