Αθλητικά - Βόλλεϋ
Εκτύπωση | Μέγεθος Κειμένου μείωση μεγέθους μείωση μεγέθους
Πάλεψε, Καρδιοχτύπησε, Σώθηκε...
Αθλητικά ( 27/04/2011 20:21 )    δήμος: Ήλιδας
Στιγμιότυπα απ' το μεγάλο ντέρμπι του Κοροίβου - Όμορφες παρουσίες στις εξέδρες του κλειστού της Αμαλιάδας, καθώς και φάσεις απ' το ματς

Διαβάστε σχετικά άρθρα

Ο Κόροιβος πέτυχε πριν λίγες ώρες την μεγαλύτερη φετινή του νίκη, επί του Γαλαξία με το σκορ των σετ 3-1 και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ παρέμεινε στην Α2’ Εθνική.

Οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσα έδειξαν ότι διαθέτουν μεγάλη ψυχή και σε συνδυασμό με το πείσμα τους και την διάθεση τους για τη νίκη, κατέκτησαν το πολυπόθητο αποτέλεσμα… το τρίποντο ζωής και παραμονής στην κατηγορία!

Ο Κόροιβος με δυναμική και με τον κόσμο στο πλάι του κατάφερε να κερδίσει τον Γαλαξία και να κάνει το όνειρο της παραμονής πραγματικότητα! Περίπου 370 φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό της Αμαλιάδας και παρακολούθησαν το ντέρμπι όχι μόνο της αγωνιστικής, αλλά ολόκληρης της χρονιάς!

Το συγκρότημα της Ηλείας στο 1ο σετ είχε την υπεροχή κι έφτασε σχετικά εύκολα στο 25-18. Στο 2ο σετ ο Γαλαξίας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ με σκορ 21-25. Στο 3ο σετ ο Κόροιβος με πρωτεργάτες τους Τσερεγκούνη, Μαδούρα και Αχιλλεόπουλο έφτασαν στο 25-20, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 2-1 στα σετ.

Στο 4ο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης στην κυριολεξία “έσπασαν καρδιές”... ο Κόροιβος βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν λήξει το σετ και όταν έκανε το 24-24... το γήπεδο πήρε “φωτιά”.

Με ένα μπλοκ του Μαδούρα και με ένα καρφί του Τσερεγκούνη, το τελικό σκορ 26-24 καθιέρωσε τον Κόροιβο στην Α2’ Εθνική και για την επόμενη σεζόν!

Τα σετ ήταν: 25-18, 21-25, 25-20, 26-24

Ο Κόροιβος αγωνίστηκε με τους: Λυκούρεση, Τσερεγκούνη, Αχιλλεόπουλο (λίμπερο), Αλεξίου, Θανάσουλα, Μαδούρα, Καραγκιόζη, Αναστασίου, Φ. Παναγιωτάρα, Ασημακόπουλο, Σ. Παναγιωτάρα, Βελιχάι.

Για τον Γαλαξία έπαιξαν οι: Βανδώρος, Μούρτζιος, Γενίτσαρης, Κνάπεκ (λίμπερο), Παλετζάς, Αποστόλου, Ποτολίδης, Κόκκινος, Β. Δημητριάδης, Παραδεισάνος, Γεροβασιλείου, Α. Δημητριάδης.